Přechod na DVBT2

Přechod na nový vysílaci standard DVB-T2 v pozemním vysílání

Přechod na DVB-T2 je vynucenou změnou, jejímž důvodem je nutnost uvolnění frekvenčního pásma 700MHz pro potřeby mobilních operátorů. Je to společné rozhodnutí více než 190 států, včetně EU. Termín pro ukončení využívání televizního pásma 700MHz je červen 2020. Toto pásmo pak bude sloužit pro mobilní internet LTE 5G.

V současné době jsou pro televizní vysílání k dispozici kanály 21 až 60. Po uvolnění pásma 700MHz zůstanou pro šíření televizního vysílání k dispozici pouze kanály 21 až 48. Z toho důvodu se přechází na vysílací standard druhé generace DVB-T2, který je úspornější (do jednoho kanálu se vejde více programů).
Aby se omezil dopad na diváky, je přechod realizován v delším časovém období, prostřednictvím souběžného vysílání stávajících DVB-T sítí a nových, takzvaných přechodových DVB-T2 sítí. V době zahájení vypínání současných DVB-T sítí bude již televizní příjem plně zajištěn novou DVB-T2 sítí. Některé DVB-T2 multiplexy jsou již nyní v provozu, další budou postupně spouštěny.

Kdy dojde k vypnutí stávajících DVB-T sítí v karlovarském kraji:

Karlovarský kraj využívá signály z vysilačů Cheb-Zelená Hora, Jáchymoc-Klínovec a Plzeň-Krašov. „Technický plán přechodu na DVB-T2“ již vláda schválila a vyšel ve Sbírce zákonů.
Dle tohoto dokumentu bude vypínání stávajícího DVB-T vysílání následující:

  • únor 2020 – multiplex1
  • březen 2020 – multiplex 2
  • duben 2020 – multiplex 3 a multiplex 4
Co přechod na DVB-T2 znamená pro STA (společné televizní antény):

Znamená to vždy nutnost úpravy hlavní stanice STA. Zařízení stanice STA je řešeno tak, aby zpracovalo pouze signály na konkretních kanálech, které jsou pak následně distribuovány do rozvodů STA. Proto je nutné provést úpravu hlavní stanice STA, aby umožňovala také příjem a zpracování nových DVB-T2 multiplexů (kanálů). Tato úprava může být v některých případech poměrně jednoduchá, v některých případech může mít zásadnější charakter. Vždy záleží na počtu vysilačů/antén, ze kterých je příjem realizován a na stávajícím technickém řešení hlavní stanice, tedy jakým zařízením je hlavní stanice STA vybavena.

Co přechod na DVB-T2 znamená pro ITA (individuální televizní antény):

Antény jako takové se změna většinou netýká, protože obě sítě jsou šířeny ze stejných vysilačů. Vyhovuje-li vaše anténa pro stávající DVB-T příjem (jedná se o standardní anténu a nikoliv „kosmodisk“ se zesilovačem z maloobchodu), tak pro příjem DVB-T2 není třeba ji měnit ani nijak nastavovat. Nutnost úpravy se týká až dalších prvků jako je zesilovač a podobně.
Máte-li například na rodinném domě nainstalovanou pouze jednu anténu, pak se vás pravděpodobně přechod na DVB-T2 nedotkne a nové DVB-T2 kanály by jste měli bez potíží naladit. Je-li v domě více televizorů a signál z antény prochází ještě zesilovačem, s velkou pravděpodobností se jedná o zesilovač pro celé UHF pásmo, takže zpracuje i nové DVB-T2 kanály.
Máte-li na rodinném domě nainstalováno více antén, tedy přijímáte-li signály z více vysilačů (například některé programy z vysilače Klínovec a další ještě z vysilače Krašov a podobně), pak bude pro příjem DVB-T2 úprava vašeho anténního systému s velkou pravděpodobností nutná. Při slučování dvou a více antén se používají pevně laděné prvky, aby se signály z jednotlivých antén vzájemně neovlivňovaly. Takovým laděným prvkem jsou například kanálové zesilovače, kanálové propusti, odlaďovače apod.. Tyto prvky propustí pouze signály na kanálech, na které jsou naladěny, takže příjem nových DVB-T2 kanálů nebude buď vůbec možný, nebo bude velmi špatný (zamrzání obrazu apod.).
Takový anténní systém zcela jistě vyžaduje pro příjem DVB-T2 odbornou úpravu. Neodborný zásah bez znalostí a příslušné měřící techniky není zpravidla úspěšný, jelikož problematika příjmu DVB-T/T2 je v současných podmínkách poměrně složitá, zejména s ohledem na blízkost přijímaných kanálů a různé další vlivy, jako je rušení nežádoucími signály apod.., které zde v minulosti neexistovaly. Úprava odborníkem je pro kvalitní a bezproblémový provoz skutečně nezbytná.

Co přechod DVB-T2 znamená pro domácnosti:

Pro příjem je nutný televizor, který již umí zpracovat signály v normě DVB-T2 H265. Tyto televizory jsou v prodeji cca od poloviny roku 2016. Starší televizor je nutné opatřit set-top-boxem, ceny se pohybují přibližně od 650Kč výše.

Televizory a set-top-boxy doporučuji kupovat pouze ty, které prošly certifikací Českých Radiokomunikací. Poznáte je podle zlaté nálepky:

Seznam certifikovaných přijímačů je možné zjistit zde

Které DVB-T2 multiplexy lze již nyní v karlovarském kraji přijímat

  • PS11 / DVB-T2 – Multiplex České televize. Obsahuje všechny programy ČT ve vysokém HD rozlišení, tedy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT 24 HD, ČT D/Art HD. Je vysílán z vysilačů Plzeň-Krašov, Cheb-Zelená Hora a KV-Tři Kříže na 26.kanále, z vysilače Klínovec na 39.kanále.
  • PS 12 / DVB-T2 – obsahuje programy Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima Max, Prima Cool, Prima Zoom, Prima Love, Prima KRIMI, TV Barrandov, Barrandov Family, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Star, Šlágr TV, Šlágr 2, Seznam.cz TV a Noe TV. Je vysílán ze všech vysilačů na 31.kanále.
  • PS13 DVB-T2 – obsahuje programy Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, JOJ Family HD, Relax, Rebel a Kinosvět. Je vysílán z vysilače Mariánské lázně – Dyleň na 28.kanále. Spuštění z ostatních vysilačů by mělo proběhnout v r.2020, současně se spuštěním finálních sítí.
DVB-T2 vysílání z německého vysilače Ochsenkopf:
  • Multiplex BR (30.kanál): programy ARD alpha HD, BR HD, hr HD, MDR HD, rbb HD, SWR HD
  • Multiplex ZDF (37.kanál): programy 3sat HD, KiKa HD, ZDF HD, ZDF info HD, ZDF neo HD
  • Multiplex ARD (40.kanál): programy Das Erste HD, arte HD, ONE HD, Phoenix HD, tagesschau HD