Přechod na DVBT2
Přechod na nový vysílaci standard DVB-T2 v pozemním vysílání
Přechod na DVB-T2 byl v ČR ukončen k datu 29.11.2020. Změna vysílání z původního DVB-T na nový vysílací standard DVB-T2 je vynucenou změnou, jejímž důvodem je nutnost uvolnění frekvenčního pásma 700MHz pro potřeby mobilních operátorů. Je to společné rozhodnutí více než 190 států, včetně EU. Toto pásmo pak bude sloužit pro mobilní internet LTE 5G.
Dosud byly pro televizní vysílání k dispozici kanály 21 až 60. Po uvolnění pásma 700MHz zůstaly pro šíření televizního vysílání k dispozici pouze kanály 21 až 48. Z toho důvodu se přešlo na vysílací standard druhé generace DVB-T2, který je úspornější (do jednoho kanálu se vejde více programů).
Pro příjem je nutný televizor, který již umí zpracovat signály v normě DVB-T2 H265. Tyto televizory jsou v prodeji cca od poloviny roku 2016. Starší televizor je nutné opatřit set-top-boxem, ceny se pohybují přibližně od 650Kč výše.
Je doporučeno kupovat televizory a set-top-boxy, které prošly certifikací Českých Radiokomunikací. Poznáte je podle zlaté nálepky:
Seznam certifikovaných přijímačů je možné zjistit zde
Odlišnosti a možné problémy při příjmu DVB-T2
Antény:
Žádná anténa, specielně vyvinutá pro příjem DVB-T2, neexistuje! Antény pro příjem jak analogového, tak i digitálního DVB-T a DVB-T2 vysílání jsou stále stejné. Anténa není nikdy určena pro nějaký vysílací standard či kodek apod., ale je určena pouze k příjmu daných frekvencí. Proto různé přívlastky typu DVB-T2 ready, Full HD 1080, 4K UHD HEVC kompatibilní a podobně jsou pouze marketingovým nástrojem.
Obzvláště důležité pak je varovat před nákupem různých malých aktivních antén, které bývají v plastovém krytu s vestavěným zesilovačem, Za hodně peněz v tomto případě pořídíte spíše rušičku, než anténu. Jediným řešením kvalitního příjmu je vždy klasická, kvalitní venkovní anténa, určená do daných příjmových podmínek.
Některé programy po přechodu na DVB-T2 vysílání kostičkují, obraz zamrzá a podobně, přičemž při původním vysílání DVB-T bylo vše v pořádku?
Šíření signálů DVB-T2 je z mnoha důvodů poněkud složitější a klade tak mnohem vyšší nároky na kvalitu příjmu, než tomu bylo u sítí DVB-T. Je tedy mnohem citlivější na vhodnost použité antény v daném místě a její správné nasměrování, na použité komponenty v anténním systému a jejich montáž. Různé neodborné instalace antén a celého anténního systému, provedené bez potřebného měřícího vybavení apod., nemusí nyní fungovat spolehlivě a to i přes to, že při příjmu signálů DVB-T byl příjem v pořádku.
Jedním z důvodů je šíření signálů DVB-T2 v jednofrekvenční síti SFN. Zjednodušeně to znamená, že jednotlivé multiplexy se stejným obsahem jsou ze všech vysilačů šířeny na jednom kanále. Například MUX 21 České televize je v celé republice, až na malé výjimky, šířen na jednotném 26.kanále. Mnohem výrazněji se zde tedy projevuje jev zvaný ECHO nebo Pre-echo. ECHO (ozvěna) nastává v případě, kdy kromě přímého signálu dopadají na anténu také odrazy signálu od okolního terénu. Pre-echo je pak jev, typický právě pro jednofrekvenční síť, kdy na anténu dopadají signály ze dvou vysilačů SFN, ať už přímé signály nebo jejich odrazy a to s různým časovým zpožděním. Překročí-li pak hodnoty povolené úrovně, výsledkem je, že přijímač (TV nebo set-top-box) skáče z jednoho signálu na druhý a obraz začne zamrzat a kostičkovat.
Echo a pre-echo pak může být důvodem, proč je například nutné vyměnit stávající anténu za jiný typ, přesto že při příjmu DVB-T byl na tuto anténu příjem stabilní. V amatérských podmínkách je pak odstranění takového problému v podstatě nerealizovatelné. Kupovat jinou anténu někde v obchodě nepomůže, jediným výsledkem takové snahy formou „pokus/omyl“ jsou pouze zbytečné a mnohdy nemalé finanční výdaje, které žádný efekt nepřinesou. Zde jsou skutečně nutné jak odborné znalosti a zkušenosti, tak vybavení profesionální měřící technikou. Do každého místa je vhodná jiná anténa, jejíž typ určí technik právě na základě zkušeností a měření v daném místě.
.